Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi arek354 z miasteczka Wałbrzych. Mam przejechane 1522.77 kilometrów w tym 244.61 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 11.80 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 11901 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy arek354.bikestats.pl
  • DST 11.81km
  • Teren 2.00km
  • Czas 00:51
  • VAVG 13.89km/h
  • VMAX 29.00km/h
  • Temperatura 27.0°C
  • Kalorie 368kcal
  • Podjazdy 80m
  • Sprzęt Kands 1300 Energy (SKRADZIONY !!!)
  • Aktywność Jazda na rowerze

Pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej

Niedziela, 17 lipca 2011 · dodano: 17.07.2011 | Komentarze 0

Dzisiaj wybrałem się do Szczawna-Zdroju pod pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej.
Trasa dość wygodna, bo niemal w całości pokryta betonową kostką, asfaltem i szutrem. Najgorszy fragment to jazda dawnym nasypem kolejowym linii Wałbrzych Szczawienko - Mezimesti. Szyny i podkłady zniknęły już dawno, ale tłuczeń pozostał. Na szczęście to tylko kilkaset metrów, a samą jazdę uprzyjemnia nam lekki wiaterek.



Opuszczamy nasyp i czerwonym szlakiem rowerowym udajemy się w pobliże drogi wojewódzkiej nr 375, wiodącej ze Szczawna do Strugi. Szlak wygodny, szutrowy, pod górkę.



Jeszcze tylko pięćset metrów i stajemy pod pomnikiem. Obelisk wzniesiono 15 maja 1960 roku w rocznicę Bitwy pod Strugą. Była to pierwsza po rozbiorach zwycięska potyczka wojsk polskich nad Prusakami. Opis bitwy za stroną www.ksiaz.eu :

Do bitwy w okolicach Strugi doszło 15 maja 1807 r. Stanęły naprzeciw siebie wojska pruskie pod dowództwem mjr. Losthina oraz siły koalicji napoleońskiej, w których główną rolę odegrali polscy ułani, lansjerzy z pułku Legii Nadwiślańskiej. Siły pruskie, osłabione dzień wcześniej w walkach pod Kątami Wrocławskimi, liczyły ok. 1000 żołnierzy i najprawdopodobniej 4 działa. Wojska napoleońskie zbliżały się od strony Szczawienka i Lasów Książańskich, natomiast kolumny pruskie wychodziły ze wsi Struga i poruszały się drogą w kierunku Szczawna. Dzięki szarży ułańskiej legionistów polskich siły Losthina zostały doszczętnie rozbite, a żołnierze pruscy salwowali się ucieczką, pozostawiając na polu bitwy około 100 zabitych. Do niewoli dostał się sam mjr Losthin, a poza nim jeszcze 13 oficerów i około 300 szeregowców. Ponadto zdobyto znaczną część taborów pruskich, dużą ilość uzbrojenia (w tym działa) oraz odbito wziętych do niewoli pod Kątami Wrocławskimi żołnierzy bawarskich. Straty polskie wynosiły kilkunastu zabitych i ciężko rannych




Spod pomnika szeroka panorama Podzamcza, podszczawieńskich pól i lasów Książańskiego Parku Krajobrazowego. Całość na horyzoncie zamyka piramida Ślęży.
Po krótkim odpoczynku zjazd na Podzamcze. Krążę troszkę po osiedlowych uliczkach, ale wzmagający się upał sprawia, że dalsza jazda nie ma sensu. Dzisiaj było krótko i asfaltowo.





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa ceobi
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]